SEO

SEO

seo

Hayatımıza yakın zamanda giren bir kavram olan SEO Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinin yan yana getirilmesi ile oluşturulmuştur. Basit olarak açıklamak gerekirse SEO web sitelerinin Google gibi arama motorları tarafından hızlı bir şekilde taranmasını ve de arama ekranında öncelikli olarak sıralanmasını sağlayan bir dizi işlemler bütünüdür. Daha çok insana ulaşabilmek ve arama motorlarında yükselmek için web sitelerine SEO uygulamaları gerçekleştirilir. Bu sayede sitede yer alan hizmet, bilgi ve ürünler daha büyük bir kitleye ulaştırılabilmektedir.
SEO işlemleri ile bir sitenin doğal yollar ile ulaşamayacağı veya ulaşmasının zaman alacağı bir seviyeye doğal gibi görünen yöntemler kullanılarak kısa sürede ulaşmasını sağlama amacına sahiptir. Genel olarak bu işte doğru işlem örgüsünü kurmak ve başarılı bir şekilde sonuca ulaşmak için hızlı ve gündemi takip eden bir SEO uzmanı ile çalışmanız gerekir. Firmamız bu konuda alanında uzman çalışanları ile ekip olarak işlemlerinizi takip ederek size istediğiniz sonucu sağlamak için gayret göstermektedir.
Ülkemizde ESEO Google eksenli düşünülmekte, diğer arama motorları genel olarak göz ardı edilmektedir. Bu durumda özellikle yabancı ülkelerle de ilişkileri olan kurum ve web sitelerinin işlemleri yarım bırakılmış olacaktır. Firmamız bu konuya da hassasiyet ile yaklaşarak hangi ülkede hangi kitleye hitap etmek istediğinize göre öncelikle analizlerinizi gerçekleştirdikten sonra o bölgede tercih edilen farklı arama motorları bulunması durumunda onlara yönelik de SEO çalışmalarını gerçekleştirerek tam memnuniyet sağlamayı hedefler.

SEO Aşamaları

SEO işlemleri öncelikle eldeki mevcut verileri analiz etmek ile başlar. Hali hazırda bir web siteniz varsa bu web sitesinin SEO’ya uygunluğu ilk denetlenecek konular arasındadır. Web sitenizin teknik özelliklerinin yanı sıra içeriğinde yer alan metin ve resimler dahi ESEO kapsamında incelenir ve gerekli ise uygun bir şekilde baştan düzenlenir.
SEO genel olarak bir reklam çalışması gibi düşünülmelidir. Ancak bu reklam sanki site sahibinden bağımsız, onun isteği dışında gerçekleşiyor gibi Google tarafından algılanmalı, mümkün olduğunca yapay görünecek işlem ve hareketlerden kaçınılmalıdır. Google oldukça gelişmiş bir yapay zekaya sahiptir. Bu nedenle algoritmayı kandırmak amacı ile yapay işlemler gerçekleştirildiğini fark ettiğinde sıralamanızın yükselmesi bir yana ciddi bir düşüş yaşamanız da söz konusu olabilir. Yapmış olduğumuz işlemlerinin doğallığı en iyi sonucu elde etmenizi sağlar.
SEO işlemlerinde en önemli aşamalardan biri ise popülerliği sağlamaktır. Sanki yeni çıkan bir ürün kulaktan kulağa yayılıyor ve de popüler oluyor gibi alttan alta birçok web sitesi ve forumda sizin siteniz tartışılmalı, dile gelmeli; kişiler sizi referans olarak göstermelidir. Google alt yapısı bu dilden dile yayılan yeni ürünün popülaritesini es geçmez ve daha üst sıralara yükseltir. Bu nedenle yapmış olduğumuz çalışmaların içerisinde doğru şekilde yerleştirilmiş reklamlar önemli bir yer kaplar. Alanınız ile ilgili farklı web sitelerinin sizden ve web sitenizden bahsetmesi sağlanarak tanınırlığınız arttırılır ve sıralamanız yükseltilir.
Sitenizin organik yollardan ziyaretçi alması sıralamasına sıralaması ise organik yollardan aldığı ziyaretçilere bağlıdır. Bu konu biraz yumurta tavuk ilişkisine benzese de SEO işlemleri sırasında öncelikle organik ziyaretçiyi çekebilmek için ön hazırlıklar yapıldıktan sonra doğal yollardan siteniz ziyaretçiler ile beslenerek Google algoritmasının dikkati çekilir.
Bu işlemlerin yanı sıra üzerinde durulması gereken daha birçok konu olsa da genel hatları ile SEO’da dikkati çeken konular bu şekilde özetlenebilir. Eğer firmamızdan SEO hizmeti alırsanız bu konularda alacağınız hizmetler size raporlanarak sunulacak ve her aşamada haberdar edilerek sistemin işleyişini takip edebileceksiniz.